Iubirea

Iubirea este un sentiment deosebit, manifestat prin afecțiune puternică. Este mai mult decât putem vedea cu ochii. Iubirea se simte, se trăiește și doar când ajungi să-i simți puterea cu cea mai mare intensitate…doar atunci este adevarată! Este un sentiment care este foarte greu de transmis verbal, mai ușor se transmite prin gesturi: imbrațișări, zâmbet, mângâiere, dăruirea de felicitari, flori etc. Iubirea se poate manifesta față de: familie (părinți, copii sau alte rude), prieteni, parteneri romantici, Divinitate, animale, obiecte, patrie, artă ș.a.m.d.

Am întrebat câțiva copii : ,,Ce este iubirea pentru ei ?” iar ei
mi-au raspuns:

,,Animale, familie, viața, să nu fii singur pe acest pamânt, prietenie și ,,Rock `n Roll”.

Majoritatea au spus :,,Nu știu”.

,,Cu prietenii să stai, câinii, familia, bunicii, muzica, natura, prajituri, dans, cititul, jucării, pizza de la brutari si lego”.

,,Iubirea pentru mine este bucuria, bucuria de a fi aproape de o persoana dragă, sentimental când mă fac fericită și care îmi dă fluturi în stomac. Iubirea face parte din viața noastră”.

Articol realizat de Casiana Maria Stefan- clasa a V-a D