Horatio Nelson

Horatio Nelson a fost un amiral britanic, cel mai bine cunoscut pentru victoria sa de la Trafalgar impotriva flotei franco- spaniole.

Horatio Nelson s-a nascut pe 29 septembrie 1758 in Burnham Thorpe, Anglia. Acesta era al saselea sin cei 11 copii ai reverendului Edmund Nelson si Ecaterinei Nelson.In anul 1777, la varsta de 19, Nelson se inroleaza ca si locotenent in Marina Britanica.

La varsta de 20 de ani, Horatio Nelson este numit capitan pe fregata Hinchinbrook. Acesta a facut expeditii catre Indiile de Est si Vest, catre Cercul Polar si a calatorit pana in Barbados si Jamaica pe nava HMS Lowenstoft. In anul 1781, acesta conduce expeditia militara de capturare a fortaretei San Juan din Nicaragua. In anul 1793 i se incredinteaza comanda vasului Agammemnon. Un an mai tarziu, in timpul unei operatiuni de unire a efectivului naval în Corsica, Nelson sufera primul accident grav: este lovit în fata de o bucata de proiectil si isi pierde ochiul drept.

In timpul bataliei de la Santa Cruz de Tenerife din iulie 1797, Horatio Nelson sufera al doile accident grav. In timpul atacului flotei spaniole, s-a dat ordinul de abandonare a navei. In timp ce vasleau spre tarm, puscasii spanioli au deschis focul asupra lui Nelson si echipajului sau, o bila de muscheta nimerindu-l in bratul drept. Cand ajung la mal, Nelson este dus pe nava Theseus pentru a fi tratat. Din nefericire, medicina nu era atat de avansata, astfel ca chirurgul navei a fost nevoit sa ii taie lui Nelson aproape tot bratul si sa il arunce in mare. Nelson s-a reintors in Anglia, considerand ca un amiral fara mana dreapta nu este bun de nimic.


Batalia de la Trafalgar

Acesta decide sa se reintoarca pe mare, si primeste comanda vasului HMS Victory pe Marea Mediterana. Pe 20 octombrie 1805 are loc batalia de la Trafalgar, cea mai cunoscuta batlie navala din istorie si ultima a Lordului Nelson. In timpul atacului flotei spaniole, Nelson este impuscat in spate, strapungandu-i coloana vertebrala. Acesta este dus in cabina sa, unde medicul confirma ca nu putea face nimic. Afland ca batalia a fost castigata de englezi, Nelson a spus ,,Slava Domnului ca mi-am facut datoria!’’. Acestea au fost ultimele sale cuvinte inainte sa moara in bratele colegului sau, Sir Thomas Hardy.

Batalia de la Santa Cruz de Tenerife

In zilele noastre, Lordul Nelson a devenit simbolul principal al Marinei Britanice. In Londra, Piata Trafalgar din City of Westminster este dedicata acestuia. Columna lui Nelson a fost sculptata de catre William Railton intre 1840- 1843.

Nelson la varsta de 19 ani

Autor: Sasha Davidescu