Frica deciziilor adolescentine

Perioada fragedă și necoaptă a adolescentului provoacă în mintea și adâncul acestuia o debusolare completă în ceea ce privește ordonarea direcțiilor în care dorește să se îndrepte. Putem afirma faptul că de-a lungul etapei adolescentine fiecare dintre noi sperăm că o hotărâre deplină pe care am luat-o la un moment dat, să nu se întoarcă împotriva propriei conștiințe odată cu trecerea timpului, ca o armă generatoare de regrete. Având în vedere nebunia și tendința de încercare a multitudinilor de activități posibile,ori de interacționare cu un număr cât mai larg de persoane,sunt șanse destul de mari ca o frica în a lua decizii pentru un adolescent să își facă apariția. Fie că vorbim despre o frică de a ține aproape un om care ne-a rănit ori provocat stări degradante, fie că punem în valoare continuarea unor pasiuni dobândite de mici copii gândindu-ne în a le transforma într-o viitoare meserie și proprie carte de vizită, toate aceste elemente constituie teama de a nu greși. După cum multe tinere talente , într-o frântură a adolescenței lor extravagante și tulbure au ales să evapore ceea ce îi putea consacra ( artiști,programatori,pedagogi ), tocmai din pricina fricii de a nu a atinge succesul. Imaturitatea, spontaneitatea și lipsa experienței existențiale sunt factorii care explică această frică enormă a adolescenților de a nu comite o eroare atunci când își dezvoltă sau decid să meargă pe un drum care nu oferă vreun anume orizont. Celebra poveste regăsită în peliculă dar si în seria de cărți intitulată “After” în care ni se prezintă o poveste de dragoste haotică a unor doi tineri orgolioși, care trec prin adevărate greutăți ce le testează capabilitatea de a păstra “diamantul” iubirii intact sugerează într-o scenă, frica de a lua o decizie ce i-ar putea apropia pe aceștia exact din cauza posibilelor repercusiuni ce ar avea loc pe parcurs. Unul dintre personajele principale ale filmului, Hardin respectiv reperul masculin al acestui cuplu cameleonic,întâmpină o greutate a alegerii de a i se alătura celei de care este îndrăgostită, Sydney care locuia în alt oraș și își urma binevoitoare cursul profesional. Acesta fiind încă la o vârstă tânără, nu conștientizează cursivitatea poveștii de dragoste cu Tessa, iubita sa care în cazul în care ar fi hotărât să se mute împreună în Australia fiindu-i teamă de a cunoaște “noul”, dar de asemenea îngrozita de o oarecare inadaptare a sa în acel mediu de viață. Frica de decizii adolescentine se rezumă atat în sensul general cât și percepând mai în profunzime exemplul conturat mai sus, la un ansamblu de idei care flutură prin mintea tânărului dintre noi, referitor la alegerea unei căi greșite care ar determina o degradare continuuă a traiului nostru. Se pare că fiecare dintre noi suferim într-o perioadă anume a firului vieții, o imagine proiectată în viitorul îndepărtat, auditivă mai exact în care ni se repetă în gând replica : “De ce am ales să mă îndrept spre asta?” cugetând la felul în care nefiind adolescent, cuprins de intensitatea momentului și de naivitate accentuată am fi putut experimenta un drum mai norocos ori mai satisfăcător pentru propriul ego. Referindu-mă pe scurt și la nivel personal în ceea ce privește acest subiect pe care am început să-l abordez, pot susține faptul că în cazul meu, frica de hotărâri adolescentine a existat în legatură cu zona și profilul în care decideam să îmi desfășor următorii patru ani de învățământ liceal .Mai precis după susținerea examenului de “Evaluare Națională” din clasa a opta, oscilam în a urma un liceu cu profil filologic-uman care să se plieze pe cunoștințele mele și pasiunile mele pentru acest domeniu dar unde la acea vreme contemplam că nu ar produce mai apoi  un cerc mare de meserii sau în a îmbrățișa ideea unui liceu cu profil real, bazat pe o matematică și restul unor astfel de materii pe care nu le-am agreat niciodată, neînțelegându-le doar pentru că teoretic ar oferi o mai mare posibilitate de joburi viitoare. În cele din urmă, în această mare frică adolescentină de a lua decizia care mă cutremura zilnic și îmi punea întrebări care mai de care mai dificile, gândindu-mă să nu cumva să pierd mult în ceea ce mă aștepta, am izbutit în a îmi urma plăcerile și pasiunile pentru limbi străine, latura umană a educației fiindcă dezvoltând ceea ce îmi trezește o bucurie în suflet, rezultatele și recompensele se vor naște. Groaza hotărârilor tinerești reprezintă astfel o figură importantă în a înțelege faptul că la acea varsta există riscul ca fiecare dintre noi să cutreierăm aiurea în a spera că vom obține totul într-o clipă anume, ferindu-ne și încercând sa evitam îndeplinirea a ceea ce dorim să realizăm. Ceea ce este fascinant de menționat este frumusețea acestei perioade adolescentine care este marcată de dezechilibrul în privința raportului rațiune-pasiune. In favoarea pasiunii se revarsă asupra deciziilor noastre pe care uneori le “măcinăm” într-un mod exacerbat din teama de a nu călca pe “strada” nepotrivită a vieții.