O moarte regretabila in lumea modei

“And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music” 

-Friedrich Nietzsche 

„Suntem devastați să anunțăm trecerea în neființă a dragului nostru Virgil Abloh. Un tată, soț, fiu, frate și prieten devotat. Rămân în urma lui soția iubitoare Shannon Abloh, copiii Lowe Abloh și Grey Abloh, sora Edwina Abloh, părinții Nee și Eunice Abloh. De asemenea, numeroși prieteni și colegi îndurerați”; Așa începe descrierea postării de pe contul lui Virgil Abloh, pe data de 28 noiembrie.

Star al generaţiei milennials şi rege al streetwear-ului de lux, designerul american Virgil Abloh, creator al colecţiilor pentru bărbaţi Louis Vuitton, a murit de cancer, la vârsta de 41 de ani. Acesta este primul mare designer de culoare recunoscut pe scena internaţională a modei, angajat în afirmarea culturii afro-americane, obţinând în 2018 una din cele mai râvnite poziţii din lumea modei în cadrul brandului LVMH, numărul unu mondial în sectorul de lux.

Virgil Abloh s-a născut pe 30 septembrie 1980 în Statele Unite, în Rockford, statul Illinois. Fan hip-hop, el a fost DJ în liceu, înainte de a absolvi inginerie civilă la Universitatea din Wisconsin şi arhitectură la Institutul de Tehnologie din Illinois. La începutul anilor 2000 a devenit consultant artistic pentru Kanye West, sfătuindu-l pe acesta în special cu privire la coperta albumelor sale şi la scenografiile concertelor. In doar câţiva ani acesta s a afirmat ca unul dintre cei mai cool designeri în rândul publicului generaţiei sale.

A creat Pyrex Vision în 2012, iar un an mai târziu s-a născut Off-White, un brand streetwear de lux care s-a impus prin forţa graficii sale şi care, ulterior, a evoluat spre creaţii în zona “couture”. A câștigat, printre altele, prestigiosul premiu “Urban Luxe” în cadrul ediţiilor British Fashion Awards din 2017 şi 2018.

Colecţia sa din ianuarie 2021 pentru Louis Vuitton a fost prezentată în cadrul Săptămânii modei virtuale de la Paris de rapperi americani într-un performance anti-rasist şi anti-homofob. “Moda este un instrument de modelare a acestor identităţi (…) În mod inconştient, avem încredere într-o siluetă în costum şi suntem suspicioşi când vedem conturul unui hanorac cu glugă”, se putea citi în prezentarea colecţiei sale.

Regretele vedetelor apropiate:

“Your impact your reach your influence captured a culture across the world , whether it be street fashion , high fashion , skateboard community, music world design and Art world
mentoring students all over the world at Art schools or DJ’ing for us all to enjoy , the diaspora of Africa , And the great Continent of Africa of which you were a. Proud Ghanaian. .. YOU REACHED!
So grateful to God, got to see you recently in Qatar […]I love you always , KEEP US RISING FROM THE OTHER SIDE”

“V taught me and all of us a very important lesson, although he knew he had only so long, he was bright, he was kind & he was full of love. we all need a little bit of Virgil in us. he leaves us with his influence, to create and change the world. you did just that Virg.
our angel here on earth, is now above us.
i love you V!!! i will miss you V. i am blessed to have been touched by your energy. i know you’re setting all the best vibes up there. rest peacefully and powerfully beautiful Virgil. till next time”

“Virgil completely changed the way I looked at street style and fashion, the way he looked at things inspired me deeply. I will never be able to fully express how grateful I am to have known him and worked with him, from walking on his runways to having him design my wedding dress and all the other amazing moments in between, I felt he was always rooting for me. […] A once in a generation creative mind that is so rare and I’ll never forget his impact. We love you Virgil.”

Anunțul de pe Instagram se încheie cu: “Tot ce fac este pentru mine, cel de la 17 ani”.

Rest in peace, angel!

Fii tu. Alege adevărul. Trăiește frumos. Diferit e perfect. Și în final… Fiți nebunii care dansează pe muzica neauzită de ceilalți! Pe data viitoare!