STIMA DE SINE: IMPEDIMENTUL PRINCIPAL ÎN CALEA SPRE SUCCES

 

Fiecare persoană traversează perioade mai productive sau mai puțin prielnice din punct de vedere profesional. Totodată, aceste nereușite din cadrul diferitelor domenii de activitate se află în concordanță perfectă cu starea sufletească a fiecărui individ, implicit cu gradul de apreciere al acestora față de propria persoană . De altfel, într-o notă personală , pot afirma că nu rareori am simțit treptat cum interesele principiale pe care le susțineam cu încredere în sine-mi, pier în fața unor evenimente imperios dezarmante care îmi afectau conduita. Neavând o perspectivă clară asupra calităților pe care le dețineam, îmi centram energia asupra elementelor negative de care eram convinsă că mă  reprezintă. Având în vedere cele din urmă, situația personală în raport cu ocupațiile obișnuite înclină balanța spre un dezechilibru în favoarea celei dintâi, fapt ce a determinat scăderea randamentului în ceea ce privește activitatea școlară, dar și răcirea relațiilor de prietenie și familiale. 

Am devenit din ce în ce mai pasionată de această temă, odată ce am primit mai multe răspunsuri legate de aceste trăiri inconfortabile, astfel încât să pot să scriu acest articol cu interesul de a transmite un mesaj pozitiv și totodată motivant celor de asemenea interesați ori pătimitori ai acestui subiect. 

Stima de sine reprezintă un concept amplu, a cărui esență constă în modul în care ne raportăm la lumea exterioară , definit prin reacții,  comportamente ce diferă în funcție de conjunctura la care ești predispus, concluzionând prin consecințele morale pe care le simțim asupra noastră în urma mai multor întâmplări.-( definiție proprie) 

Din punctul meu de vedere, imaginea sinelui ar trebui să fie una stabilă și cât mai pozitivă , întrucât este deosebit de importantă pentru sănătatea mentală a unei persoane, în special a adolescenților ce se află într-o perioadă de dezvoltare atât fizică, cât și emoțională. De asemenea, anii adolescenței sunt adesea caracterizați de anumite conflicte interioare, aflate în strânsă legătură cu motivele, respectiv cauzele unei stime de sine scăzute. Ce este bucurător este faptul că domeniul psihologiei este din ce în ce mai abordat de întreaga societate, indiferent de vârstă sau rutină zilnică , mai exact locul de muncă la care prestează ori în cazul în care încă se află în băncile școlii. 

CUM NE AFECTEAZĂ STIMA DE SINE INSTABILĂ CALITATEA VIEȚII?  

Un exemplu relevant ar fi faptul că, după cum bine știm, în fiecare an școlar se remarcă un procent considerabil din totalitatea elevilor ce facilitează de educație, care se regăsesc în stadiul terminal al învățământului gimnazial ori liceal, respectiv în ipostaza susținerii unui examen definitor cunoștințelor acumulate de-alungul celor patru ani de studiu aprofundat. În acest fel, majoritatea pretendenților absolvenței sunt dispuși să recapituleze informația necesară și să se prezinte pregătiți, astfel încât rezultatul tuturor acestor eforturi să fie mulțumitor. Examenele reprezintă o etapă importantă spre maturizarea emoțională a fiecărei persoane, în special pentru faptul că devenim capabili să ne acceptam atât punctele forte, cât și cele slabe, indiferent de materiile pentru care optezi. Însă, nereușita în cadrul unui examen presupune deseori o lovitură majoră în echilibrul imaginii de sine, întrucât intervine sentimentul de dezamăgire și, totodată, cel de tristețe. Elevul al cărui rezultat nu a fost pe măsura așteptărilor tinde să se raporteze constant la vechile sale competențe, rămânând blocat în trecutul care probabil nu-l mai caracterizează din punct de vedere al cunoștințelor școlare.  

Pe de altă parte, atât relațiile familiale, cât și cele de prietenie au de suferit din aceeași cauză a stimei de sine instabile. Autodevalorizarea unuia dintre interlocutori slăbește calitatea relației celor doi oameni, întrucât este necesar ca fiecare persoană să-și aprecieze particularitățile pentru a putea dezvolta, apoi, o relație bună și cu cei din jur. Cu toate acestea, familia este un punct de sprijin în recăpătarea încrederii în sine, oferind suport afectiv, motivațional.  

O MÂNĂ DE AJUTOR…  

De asemenea, rețelele de socializare au devenit un mediu prietenos în acest sens, astfel încât în prezent se pot găsi o multitudine de pagini destinate adolescenților, cu activitate moderată, care propun spre dezbatere subiecte de interes precum conceptul de dezvoltare personală, în raport cu preferințele urmăritorilor, ori chestionare în urma cărora se pot concluziona anumite nelămuriri pe plan subiectiv. Deși nu încurajez autodiagnosticarea ori presupuse comportamente ipohondrice, susțin exploatarea informației la care avem acces, în scop benefic evoluției noastre, căci ne putem informa foarte ușor în privința oricărei idei ce se transformă într-un gând, indiferent de abstracția acestuia. 

UN ULTIM SFAT…  

Mesajul pe care am vrut să îl transmit este acela de încurajare spre a nu ne nega propriile trăiri, să conștientizăm calitățile pe care le avem, chiar dacă nu se aseamănă cu ale celorlalți, întrucât suntem unici prin definiția naturii umane. În aceeași măsură , să ne cunoaștem punctele slabe, încercând să le adaptăm într-un mod pozitiv. Țineți minte că greșelile nu definesc întotdeauna întreaga noastră personalitate, însă din fiecare extragem câte o învățătură ce ne va ajuta pe viitor.