Teatrul, ca viata ideala

Buna ziua și bine ai venit! Sunt bucuros sa pot sta de vorba cu o fata pasionata de actorie și iți mulțumesc ca ai fost de acord sa participi la acest interviu pentru a putea oferi tuturor oamenilor o caracterizare mai detaliata a Miei Ionescu!Abia aștept sa vedem ce răspunsuri ne-ai pregătit și cat de mult înseamna pentru tine acest domeniu,iar,pentru asta,ți-am pregătit mai multe întrebări prin care sa vedem ce se ascunde în spatele copertinei tale!

Iata șirul de întrebări:

1.In primul rand,stiu foarte bine ca in clasa a 10-A ai fost integrata in trupa de teatru a adolescentilor,numita “Acting Up”,unde ai facut cunostinta,ca debutanta,cu tot ceea ce contine actoria si felul in care trebuie sa te schimbi pe scena pentru a putea fi un mare si cautat actor in intreaga lume.Ai reusit sa intelegi cum functioneaza totul in cadrul teatrului,iar,ceea ce a urmat,munca si dedicatia pentru teatru sunt clare datorita pasiunii pe care ai capatat-o.As dori sa aflu ce te-a atras cel mai mult la aceasta meserie si de ce crezi ca ti se potriveste pentru viitor?Consideri ca poti fi un actor de nivel inalt?Daca da,prin ce calitati?

La inceput, cand de abia incepusem repetitiile in clasa a 10a, ce m-a atras a fost colectivul. Imi placea sa imi petrec weekendurile alaturi de alti copii de varsta mea, sa mai discutam, sa ne mai jucam, sa mai invatam si cate ceva. Pe urma, pe la inceput de clasa a 11a, am inceput sa iau mai in serios repetitiile, devenisem din ce in ce mai determinata sa muncesc, sa evoluez si sa nu ma opresc niciodata din a invata lucruri noi. Odata cu responsabilitatile pe care le aveam fata de trupa, s-a nascut si dorinta mea de a face aceasta meserie pe viitor. Cel mai mult imi place libertatea pe care mi-o ofera, libertatea de a fi eu pe scena, de a ma exprima verbal sau fizic, exact asa cum sunt. Stiu ca daca muncesc, daca depun efort, daca ma las sa gresesc si sa invat in continuu, voi fi capabila sa fac lucruri mari.

2.Actoria nu este deloc usoara,iar tu cunosti cel mai bine acest aspect,insa,cu mult devotament,empatie si simt al frumosului poti deveni unul cunoscut si privit ca un model de catre ceilalti.Sunt sigur ca de-a lungul copilariei tale,si chiar si acum,ai avut un actor celebru care te-a inspirat sa actionezi intr-o directie,sau,de la care ai invatat ceva,punand in aplicare o anumita tehnica sau un anumit limbaj.Vreau,daca se poate,sa ne impartasesti marele actor,fie din lumea teatrului,fie din lumea filmului,care si-a pus amprenta asupra modului in care te exprimi asupra actoriei,explicandu-ne cum si cand te-a ajutat cel mai mult.Ce caracteristici,pe care si el le are,ti-ai fi dorit sa le detii,si pe care nu ti le-ai fi dorit?

Eu sunt de parere ca am de invatat multe de la multe persoane, primele persoane care m-au inspirat au fost coordonatorii trupei, dar si colegii mei. De la fiecare voiam sa invat cate ceva, cum sa fiu mai vulnerabila pe scena, cum sa ma las mai libera, voiam sa invat sa ma misc la fel de bine ca unii coregrafi sau dansatori pe care ii vedeam in spectacole. Multi actori m-au inspirat, atat din lumea teatrului cat si al filmului, dar de ajutat, cel mai mult m-au ajutat coordonatorii mei. De la ei am invatat tot ce stiu acum. Ei imi ofera sfaturi, ma indruma, ma motiveaza, iar in rest, ca eu sa pot sa devin ceea ce imi doresc, depinde strict de mine si de cat de tare imi doresc asta si cat de mult muncesc.

3.Toamna care vine ar putea fi una extrem de importanta pentru tine si construirea unui viitor de mare clasa,avand in vedere faptul ca vei sustine admiterea la UNATC in sectorul coregrafiei si al artei actorului,cele pe care le stapanesti cel mai bine si in care te vezi activand peste cativa ani.Aceasta scoala de teatru este una renumita in Romania si are la baza niste principii foarte bine stabilite si dure,pentru care trebuie sa lupti si sa inveti considerabil ca sa poti fi acceptat.Spune-ne cum vei proceda pentru a impresiona,care sunt strategiile pe care ti le-ai facut si ce vrei sa prezinti in fata profesorilor de acolo?In plus,unde crezi ca vei intampina cele mai mari dificultati si ce asteptari ai in legatura cu acest eveniment esential,as putea spune,al vietii tale de actrita?

Nu pot sa spun neaparat ca imi doresc sa impresionez la admitere, vreau doar sa pot sa arat profesorilor cine sunt eu, mi-as dori ca ei sa pot sa ma cunoasca fix asa cum sunt si sa vada potentialul meu, stiu ca am nevoie de acesti ani de studiu si as vrea sa stie ca sunt dispusa sa muncesc si sa invat.

4.Cu siguranta ca,in ciuda scurtei experiente traite ca tanara actrita,ai realizat care sunt elementele pozitive si negative ale acestui minunat job,luand cate putin esential din fiecare sceneta sau piesa de teatru,fie pentru a imbunatati ceva,fie pentru a evita anumite interpretari care nu au oferit randamentul dorit.Pari o persoana receptiva,care asculta toate sfaturile venite din partea celor care o conduc,sau chiar si de la cei apropiati,marturisind ca,de-a lungul perioadei petrecute in cadrul acestui proiect interesant,ai invatat lucruri de baza ale actoriei,precum o munca solida in echipa sau autenticitatea atat de cautata pe scena,prin care sa iesi in evidenta.Cat de repede te-ai adaptat in echipa si cum te-au primit toti oamenii de acolo?La ce nivel crezi ca poti ajunge pe mai departe in aceasta trupa,dezvoltandu-ti abilitatile alaturi de grupul din prezent?Aveti in calcul desfasurarea unui eveniment notabil in viitorul apropiat?

In trupa m-am integrat aproape instant, chiar si acum, in ultimul meu an, continui sa merg la repetitii, lucram la mai multe proiecte la care particip cu drag si vara asta speram sa mergem in cat mai multe festivaluri de teatru cu spectacolele pe care le pregatim. Mereu am fost primita cu bratele deschise in trupa, atat de coordonatori cat si de colegi. Interesul si implicarea mea in proiecte de-a lungul anilor au creat baza tuturor amintirilor minunate pe care le am cu trupa, din festivaluri, de la repetitii, etc. In trupa asta am evoluat, m-am maturizat, am crescut alaturi de colegii mei de trupa cu care am creat relatii stranse si cu care sper sa lucrez si in viitor.

5.Am observat ca,in afara actoriei,iti place enorm sa dansezi si sa fotografiezi in orice loc pe care il intalnesti,alaturi de prieteni,animale de companie si costumata in diferite personaje.Se vede ca esti o fata activa,care,foarte probabil,are putin timp liber si multe hobby-uri cotidiene,incercand sa le imbine pe toate,in asa fel incat sa nu renunte la vreunul dintre ele.Este necesar sa fii hotarata in ceea ce faci pentru ce te asteapta si in ce directie vrei sa o iei,deoarece,toate pasiunile tale implica mult efort,multe sacrificii si o tona de dedicare.Te-ai gandit vreun pic sa iti schimbi preocuparea principala,respectiv actoria si sa incerci sa o apuci pe cararile dansului?Ai vedea posibila o cariera de fotograf sau vei ramane loiala teatrului ?Daca iti face placere,dezvaluie-ne,te rog,ordinea in care clasezi aceste trei mari placeri ale tale.

Sunt de parere ca actoria si coregrafia se imbina intr-un mod foarte frumos. Nu ma simt nevoita sa dau la o parte dansul pentru actorie sau vice versa. Se pot face amandoua, ba chiar eu cred ca este cu atat mai bine. Dupa opinia mea, amandoua presupun exprimarea unor sentimente, fie prin miscare, fie prin replici, principiul este acelasi. Sa fii capabil sa te lasi complet vulnerabil pe scena, in fata unui public este esenta teatrului, modurile prin care te poti exprima sunt infinite.

6.Iubesti sa calatoresti si sa simti energia unica a cat mai multor locuri posibile din intreaga lume,fiind un om cu zambetul pe buze mai totdeauna,caruia nu ii lipsesc grupurile de prieteni si distractiile specifice varstei adolescentine.Sunt curios,atat eu,cat si cititorii,cum te-ai caracteriza si ce crezi ca te defineste in mare parte,deoarece,din cate am putut afla,intelegi foarte bine ceea ce te face fericita,alegand sa continui pe un drum sigur,unde nu ai cum sa dai gres.Asa ca,revenind la ceea ce conteaza,intrebarea,care este portretul moral al Miei Ionescu si ce crede ea ca o diferentiaza fata de restul lumii?In ce consta principala trasatura a ta?

Calitatea mea la care apelez, mai ales in perioada asta este ambitia. De cand ma stiu am folosit ambitia ca motorul meu pentru a ajunge unde vreau sa ajung. Daca sunt motivata sa fac un lucru, il fac. Oricat de greu ar fi, oricat de mult ar fi de muncit, daca ma conduce ambitia si dorinta de a face acel lucru este enorma, ajung unde trebuie.

7.De cand ai intrat in trupa de teatru “Acting Up”,despre care am discutat mai devreme,dar si in anii precedenti,ca actrita, ai putut juca mai multe roluri,de unde ai desprins o idee despre ceea ce este mai dificil de pus in scena si un rol mai la indemana ta,care nu te modifica atat de mult ca si persoana.Logic este si ca ai simtit vibratiile existente intr-o piesa de teatru si sentimentele,emotiile incercate pe parcursul evenimentului,evoluand in ceea ce priveste gestionarea acestora.Care a fost,pana in momentul de fata,personajul preferat atunci cand vine vorba de interpretat?Ce rol te-a pus rau de tot in incurcatura si cat de mult te transformi la intrarea pe scena?

Nu pot sa spun ca ma “transform” pe scena. Scopul meu este sa arat publicului cine sunt eu. Cine sunt eu si cum as reactiona eu, Mia, in diferite situatii.

8.Vietii nu ii poate fi atribuita comparatia cu o piesa de teatru din cauza lipsei perfectiunii regasite in anumite clipe din actiunea actoriei,iar,un artist,calcand pe acea scena,intelege cate lipsesc unui om pentru a trai aproape de ideal.Luand in seama varsta frageda la care te afli,pot spune ca esti capabila de a “fura” din teatrul pe care il adori lectii de viata care sa te ajute in propria ta existenta si este imposibil sa nu fi cules din fiecare rol jucat ceea ce a fost bine si de urmat,dar si defecte omenesti pe care sa nu le cari cu tine in spate.Trecand la esenta,intrebarea mea ar fi urmatoarea:Prin ce metode ar putea facilita actoria existenta tuturor oamenilor si care este secretul,in opinia ta acelui ras care este evident la inceperea spectacoului,dar din ce in ce mai rar in realitate?

Dupa opinia mea, spectacolul de teatru mimeaza trairi sau experiente inspirate din realitate. Nu sunt “perfectionate”, ci ele doar sunt prezentate publicului cu scopul de a naste un sentiment, o emotie, un ras, un zambet, sau chiar o lacrima. Sunt complet de acord cu faptul ca spectacolele si piesele de teatru antreneaza creierul pentru ca el sa vada din mai multe perspective lumea si tot ce se intampla in jur, de asemenea cred ca mareste si capacitatea de a empatiza cu alte persoane. Sporeste creativitatea si da, cred ca te pot invata pana si “lectii de viata”.

9.In marea majoritate a situatiilor,textul propus unui actor,pe care acesta este nevoit sa il retina pentru a putea pune in aplicare replicile cu scopul de a isi prezenta personajul in fata publicului sunt destul de lungi si incomode pentru a fi invatate,dand destule batai de cap,din cauza ca se mai rade sau atentia este distrasa,ducand la repetarea excesiva a acestora,care,la final trebuie sa fie perfecta atat din punct de vedere al tonului,cat si al rostirii tuturor vorbelor scrise pe foaie.Daca multi dintre actori decid sa se uite peste scenariu singuri,intr-un spatiu retras pentru a nu fi deranjati,avand parte de liniste si tot timpul din lume,altii aleg sa isi invete rolul alaturi de ceilalti parteneri,cu scopul de a intra in atmosfera piesei si pentru a comunica fata in fata cu actorii.As dori sa ne divulgi misterul,zicandu-ne care este metoda ta de a memora multiplele texte care iti ajung in mana,alegand o varianta dezvoltata anterior.Reusesti sa retii rapid replicile sau ai nevoie de mai mult timp ca sa le percepi indeajuns?

Replicile nu trebuie sub nicio forma sa fie spuse “perfect”, nu exista un ton perfect sau un mod perfect de a spune o replica. Sunt de parere ca cel mai bine este sa dai textul fata in fata cu colegul de scena cu care joci, pentru ca e necesar sa te raportezi la persoana din fata ta. Joci cu un om viu, care isi spune textul conform persoanei lui, replicile nu vor suna niciodata la fel. Cred ca e foarte important sa te cunosti in primul rand pe tine, sa fii TU pe scena, sa fii viu si sa te raportezi la persoana din fata ta, sa-l asculti pe bune si sa lasi sa se nasca neasteptatul.

10.Este clar ca actoria iti va fi alaturi toata viata,vazand conexiunea puternica dintre tine si arta aceasta,insa,trebuie sa te fi gandit daca cariera ta va persista in Romania,unde,deja ai inceput sa pui in aplicare mult visatul plan al tau de a ajunge actrita,sau,vrei sa mergi in strainatate pentru o situatie financiara mai buna,unde,poate vei capata cu totul si cu totul alte viziuni legate de teatru.Acum,vorbind deschis,vreau sa ne marturisesti care este cel mai mare vis al tau si cum crezi ca il poti face sa se implineasca?De asemenea,imaginandu-ne ca ai putea invita la pranz un mare actor al lumii de la care sa primesti lectii si sa ii poti adresa orice intrebare vrei,care ar fi acela?Ce te atrage la el?

Eu am vise mari, vreau sa fac lucruri mari si vreau sa incep aici. Vorbind sincer, situatia financiara mai putin ma intereseaza, dar vreau sa creez si sa evoluez constant. Vreau sa muncesc si sa fac lucruri mari, vreau sa fac coregrafii, sa joc, sa invat, sa scriu, sa citesc, tot ce se poate in legatura cu pasiunea asta a mea.

Ca sa incheiem interviul intr-un mod frumos,am “preparat” un mic joculet,specific redactiei “Vlahuta” si interviurilor de aici,care are la baza cateva variante la care,tu,trebuie sa faci o singura alegere pentru a te cunoaste si mai bine!

  1. Hollywood/Bollywood

Hollywood.

2)Leonardo di Caprio/Jason Statham

Leonardo DiCaprio

3)Piesa de teatru/Film la cinema

Spectacolul de teatru.

4)Interpretare comica/Interpretare tragica

Depinde.

5)Actrita frumoasa,dar mai putin talentata/Actrita talentata,dar nu la fel de frumoasa

Actrita talentata, dar nu la fel de frumoasa.

Iti multumesc enorm pentru ca ai hotarat sa ma ajuti in a crea un interviu care merita citit pentru a cunoaste povestea unei tinere actrite talentate care are multa ambitie si viseaza frumos la ceea ce o face bucuroasa in fiecare zi!Pot garanta ca aceste raspunsuri vor inspira multe generatii care inclina spre domeniul teatrului,de unde pot lua devotamentul tau si pot constientiza ca imediat dupa ce ti-ai descoperit pasiunea esti de neoprit!

Interviu realizat de:

Soare Mario Vlad 11A Liceul Teoretic “Alexandru Vlahuta”

Ionescu Mia Natalia 12A Liceul Teoretic “Alexandru Vlahuta”