League of Legends

“League of Legends” este un joc moba lansat acum 11 ani, pe data de 27 octombrie 2009, de compania Riot Games. Jocul se desfăsoară pe harta clasică “Summoners Rift” sau “Riftul Invocatorului”,  în limba română. Există două echipe, echipa roșie și echipa albastră, fiecare având 5 jucători.  Scopul tău este să ajungi în baza inamică și să le distrugi “Nexus-ul”. Prima echipă care îl distruge, câștigă. Însă, ca să ajungi la el trebuie să treci de “Towers” și de “Inhibitor”. Fiecare membru al echipei are un rol, fiecare stă pe linia lui. Există 3 linii “Top”, “Mid”, “Bot” și  “Jungle”. Pe “Top” se află tancii; pe “Mid” sunt  “Ap Mages”; pe “Bot” se află “Adc, care înseamnă “Atack Damage Carry”, și  “Support”, suportul ajută “Adc-ul”. În joc, caracterele cu care te joci se numesc “Champions” -există peste 150 de campioni în joc-. Fiecare campion are abilități diferite și speciale, ei au 4 abilități: “Q, W, E, R” și “R” este “ultimata” care este abilitatea cu cel mai mare “cooldown”, în general, cea mai folositoare și bună dintre toate abilitățile acelui campion. Pe lângă acestea și design, fiecare campion are povestea lui. Toți campionii sunt dintr-o regiune a universului “League of Legends”, planeta unde se desfășoară acțiunea se numește “Runeterra”, iar pe “Runeterra” există diferite regiuni precum “Demacia, Noxus, Targon”, etc.Regiunile sunt diferite si speciale.   

Acum hai să vorbim despre cum să joci. Prima dată când intri în joc ești introdus în 3 tutoriale, fiecare tutorial fiind din ce în ce mai dificil; în primul tutorial te învață cum să te miști și cum să îți folosești abilitățile, în al doilea tutorial te invață cum să te bați cu inamicii, iar în al treilea tutorial te bagă într-un meci cu “Ai” și trebuie să ajungi în baza inamică și să câștigi. După ce termini tutorialele poți să te joci cu oameni reali. În timp, ajungi să te joci din ce în ce mai mult pe o linie și din ce în ce mai des cu un campion. După ce ajungi la nivelul 30, poți să joci ranked. Există 9 rank-uri diferite: “Iron, Bronze, Silver, Gold, Platinum, Diamond, Master, Grand Master, Challenger”. Fiecare rank are 3 sub-diviziuni (mai puțin Challenger), spre exemplu există Gold IV; Gold III; Gold II și Gold I. Ca să crești in rank trebuie să câștigi LP (League Points). Fiecare sub-diviziune dintr-un rank are 100 LP, odată ce ai ajuns la 100 LP și câstigi un meci crești cu o sub-diviziune si când ajungi ,spre exemplu, în Gold I trebuie să câștigi promos. În promos ai 5 meciuri, dacă poți să câștigi 3 crești în rank, dar dacă pierzi 3 îțî scade LP. Poate te întrebi: “De ce să mă joc ranked?” În primul rând, primești un skin Victorious, dacă ești Gold sau mai sus. Anul acesta au introdus chroma-uri pentru skinurile Victorious, fiecare rank mai mare de Gold a primit propriul lui chroma (chroma-urile îți schimba culoarea skinului și la unele skinuri le schimbă și anumite detalii, spre exemplu Yuubee are în fiecare chroma are o expresie facială diferită). În al doilea rând, cu cât ai rank-ul mai mare, cu atât devine mai competitiv jocul. Iar în al treilea rând, respectul dintre jucători crește și dacă ajungi Challenger cu mult LP, poți ajunge pro. Ce înseamnă pro? Pro sunt jucătorii care ajung la campionate mondiale și care sunt plătiți să joace. 

În articolul următor, o să vorbesc despre industria muzicală a Lol-ului.

Articol scris de Mănescu Theodor, @theodor.manescu pe insta.